Hasznos információk válás esetére

Amit tudni érdemes - Jogi ismeretek

A külön válásban érintett szülőpárok támogatása céljából 2020-ban született egy kiadványunk „Külön élünk – Együtt nevelünk” címmel, amely segít a fogalmak tisztázásban, közérthető formában foglalja össze a – szülői felügyeleti joghoz, kapcsolattartáshoz kapcsolódó – legfontosabb kérdéseket, bemutatja a különféle eljárásokat, és röviden érinti a válás lélektani oldalát.  – a pdf fájl megtekinthető itt és letölthető innen.

A mediáció

A mediáció olyan eljárás, mely alkalmas a vitás feleket hatékonyan segíteni a közöttük felmerült problémák megoldásában, a felek közötti kapcsolatok rendezésében, az együttműködés helyreállításában, megújításában.
Ma már az élet számos területén, természetes módon, nagy hatékonysággal alkalmazzák a mediáció eljárását, technikáját.
A mediációs folyamatban a felek közös felkérésére független, pártatlan személy/ek, mediátor/ok vesznek részt. Ők e felkérés alapján úgy irányítják az egyeztetés folyamatát, hogy a felek képesek legyenek a problémák megoldására.
A mediáció az érintettek együttes kérésére, önkéntesen vehető igénybe.
A mediáció során a felektől bizalmasságot kérünk, a mediátort titoktartás köti.

A mediáció folyamata:

A feleknek először egy, ún. előkészítő beszélgetésen vesznek részt, amikor külön-külön találkoznak a mediátorral.  Amennyiben az előkészítő beszélgetés után a mediátor az esetet mediációra alkalmasnak ítéli és a felek is úgy döntenek, hogy vállalják a részvételt, sor kerül az első mediációs ülésre.

A mediációs ülés:

A felek 3 órás üléseken vesznek részt, ahol a beszélgetés folyamatát a mediátor vezeti, a témákat a résztvevő felek hozzák. A beszélgetés jövő fókuszú. A mediátorok nem adnak tanácsot, nem döntenek, képessé teszik a feleket a saját megoldásaik megkeresésére.

A mediátor mindig az adott témánál tarja a beszélgetés menetét, sokat kérdez és összefoglal, így a valódi érdekek tisztázódhatnak. A folyamat végén a mediátor a megoldási alternatívák keresését támogatja. Amennyiben egy ülés nem lenne elég, további mediációs üléseket lehet szervezni.

Ha a folyamat során születik egyezség, akkor a létrejött írásbeli megállapodás tartalmaz egy konkrét változási tervet. Ha hatékony volt az eljárás, akkor az érintettek mindketten nyertesként állnak fel az asztaltól. Ez garantálja a megállapodás hosszú távú betartását.

A megállapodás aláírásával nem szakad meg a felek és a mediátor kapcsolata. Az egyezség megszületését követően néhány alkalommal, havonkénti rendszerességgel az érintett felek a mediátor vezetésével áttekinthetik a megállapodásban rögzítettek teljesülését. Ha szükséges, akkor változtatásokat rögzíthetnek.

A válásterápia

A válásterápia lehetőséget ad a pár tagjainak arra, hogy megértsék sérelmeiket és azt, hogy mi történt a kapcsolatukkal.
A felnőtt párkapcsolatban alapvető igény, hogy a kapcsolat biztonságos menedékként szolgáljon. Vágyunk arra, hogy a párkapcsolat nyújtson „bázist”, ahonnan az ember a világot felfedezheti. Szolgáljon a kapcsolat olyan menedékként, ahová betegség, fáradtság, vagy tanácstalanság esetén mindig vissza lehet térni támaszért.

A párkapcsolatainkban sokféle kihívással kell szembenéznünk. A mindennapok nehézségeiben a sérelmek gyakran összeadódnak, és ezáltal eltávolodhatunk egymástól. Ha az általunk szeretett személy érzelmileg elérhetetlenné válik, akkor kiszolgáltatottnak, magányosnak érezzük magunkat. Ez a bizalom és reményvesztett állapot vezet sokszor odáig, hogy a párok végül a válás mellett döntenek. A válás sok nehézséggel jár, nagyon komoly krízis. Kapcsolati, egzisztenciális veszteség, amiben sérülékennyé válik az identitásunk is.

A válásterápia segíthet abban, hogy

Ez lesz az alapja annak, hogy a jövőben szülőtársként jól együtt tudjunk működni. A válásterápia egy új egyensúlyi állapot kialakítását támogatja.
A válásterápia ülései rendszerint kéthetente másfél órában, páros vezetéssel zajlanak.

Menü megjelenítése / eltüntetése